Results
Pace Setters

31 Jan | Results – 2014 Development Meet #2- S.L Horsfords Pace Setters Relay Festival- Sunday 26th January 2014

S.L.Horfords Pace Setters

Relay Fest

Verchild’s Playing Field

Sunday January 26th 2014

Results

All times are Electronic

 

Club /School Event Time Position Points
Pace Setters Sprint Medley U18 (F) 2.00.97 1st 7
Fast Twitch Sprint Medley U18 (F) 2.02.37 2nd 5
C.E.M.S.S Sprint Medley U18 (F) 2.08.66 3rd 3
C.E.M.6.Sch ` U18 (F)lsrs S.S Sprint Medley U18 (F) 2.09.10 4th 2
C.E.M.S.S Sprint Medley U18 (F) 2.09.65 5th 1
Fast Twitch Sprint Medley U18 (F) 2.13.73 6th
Titans Sprint Medley U18 (F) 2.17.28 7th
Fast Twitch Sprint Medley U18 (F) 2.21.29 8th
Fast Twitch Sprint Medley U18 (M) 1.41.34 1st 7
Pace Setters Sprint Medley U18 (M) 1.41.90 2nd 5
Titans Sprint Medley U18 (M) 1.46.36 3rd 3
Pace Setters Sprint Medley U18 (M) 1.47.62 4th 2
C.E.M.S.S Sprint Medley U18 (M) 1.51.98 5th 1
Extreme Sprint Medley U18 (M) 1.54.89 6th
C.E.M.S.S Sprint Medley U18 (M) 2.04.88 7th
Sprint Medley 18+ (F) DNS
Extreme Sprint Medley 18+ (M) 3.40.57 1st 7
Fast Twitch Sprint Medley 18+ (M) 3.42.06 2nd 5
Titans Sprint Medley 18+ (M) 3.46.67 3rd 3
Pace Setters Sprint Medley 18+ (M) 3.47.03 4th 2
Extreme Sprint Medley 18+ (M) 3.51.81 5th 1
Pace Setters Sprint Medley 18+ (M) 4.20.23 6th
Fast  Twitch Sprint Medley 18+ (M) 4.20.41 7th
Pace Setters Swedish Medley U18 (F) 2.35.89 1st 7
C.E.M.S.S Swedish Medley U18 (F) 2.40.66 2nd 5
Fast Twitch Swedish Medley U18 (F) 2.49.17 3rd 3
C.E.M.S.S Swedish Medley U18 (F) 2.51.41 4th 2
Fast Twitch Swedish Medley U18 (F) 3.06.67 5th 1
Fast Twitch Swedish Medley U18 (M) 2.08.54 1st 7
Pace Setters Swedish Medley U18 (M) 2.10.25 2nd 5
Pace Setters Swedish Medley U18 (M) 2.21.26 3rd 3
Extreme Swedish medley 18+ (F) 2.25.31 did not score
C.E.M.S.S Distance Medley U18(F) 6.11.06 Did not score
Titans Distance Medley 18+(F) 6.54.40 Did not score
Pace Setters Distance Medley 18+(M) 4.51.34 1st 7
Extreme Distance Medley 18+(M) 4.58.05 2nd 5
C.E.M.S.S Distance Medley 18+(M) 5.32.83 3rd 3
Titans Distance Medley 18+(M) 5.33.01 4th 2
Pace Setters Distance Medley 18+(M) 5.45.10 5th 1
Extreme 4X200m U18 (F) 1.53.59 1st 7
Pace Setters 4X200m U18 (F) 1.59.37 2nd 5
Titans 4X200m U18 (F) 2.04.51 3rd 3
Pace Setters 4X200m U18 (M) 1.36.78 1st 7
Fast Twitch 4X200m U18 (M) 1.37.51 2nd 5
Titans 4X200m U18 (M) 1.37.58 3rd 3
Pace Setters 4X200m U18 (M) 1.41.83 4th 2
Extreme 4X200m U18 (M) 1.47.47 5th 1
Pace Setters 4X200m U18 (M) 2.10.05 6th
4X400m 18+ (F) D.N.S
Pace Setters 4X400m 18+ (M) 3.25.13 1st 7
Extreme 4X400m 18+ (M) 3.32.64 2nd 5
Fast Twitch 4X400m 18+ (M) 3.41.13 3rd 3
Pace Setters 4X400m 18+ (M) 4.19.48 4th 2
Titans 4X400m 18+ (M) D.N.F

 

Name Club/School Event Best height
Tywanya Robinson Fast Twitch High Jump (F) 1.49m
Denecia Maynard Fast Twitch High Jump (F) 1.46m
Vernica Joseph Fast Twitch High Jump (F) 1.46m
N’Dra Alexander High Jump (F) 1.35m
Norecia Hamilton Pace Setters High Jump (F) 1.30m
Tahir Jefferson High Jump (M) 1.91m
Shevene Boston Carifta B Standard (U18) High Jump (M) 1.88m
Othniel Warner High Jump (M) 1.76m
Hasani Rouse High Jump (M) 1.76m
Raheem Mulraine High Jump (M) 1.65m
Javoni Tyson High Jump (M) 1.55m
Dario Esdaille High Jump (M) 1.15m
All athletes used 600g javelin
Name Club/School Event Best throw
Ashika Williams Fast Twitch Javelin (F) 31.04m
Yasmin Browne Pace Setters Javelin (F) 29.01m
Tyana brookes C.E.M.S.S Javelin (F) 21.45m
Nakia Wilkinson Pace Setters Javelin (F) 20ce Setters on )+ (F))e .62m
Joerecia  Payne C.E.M.S.S Javelin (F) 19.58m
Kamilah Tobin Extreme Javelin (F) 18.87m
Chaidoney Stanley Fast twitch Javelin (F) 18.75m
Goergia Spensor Fast Twitch Javelin (F) 14.31m
Adrien Williams Fast Twitch Javelin (M) 49.31m
Rasheed Eddy C.E.M.S.S Javelin (M) 48.20m
Dujon Bernire Pace Setters Javelin (M) 42.65m
Ruan Phillip Extreme Javelin (M) 40.82m
Uzal Hodge C.E.M.S.S Javelin (M) 38.66m
Akyl Mills C.E.M.S.S Javelin (M) 37.59m
Berchell Wheatley Pace Setters Javelin (M) 36.10m
Kadeem Govia C.E.M.S.S Javelin (M) 26.55m

 

Overall Scores

 

Junior                                                                                              Senior

Pace Setters       43                                                                                    Pace Setters                         19

Fast Twitch          28                                                                                    Extreme                                   18

C.E.M.S.S               14                                                                                    Fast Twitch                            8

Titans                      9                                                                                       Titans                                        5

Extreme                 8                                                                                       C.E.M.S.S                                 3

 

Sknaaa Logo

02 Dec | SKNAAA 2nd Development Meet

Results from the SKNAAA Development Meet held on Sunday 2nd December 2013

Verchilds Playing Field

Athlete name Event Club/School

Time

     

Dalexcia Hobson 300m U 13 (F) B.H.S

49.71

Trishani Warner 300m U 13 (F) Outer Limits

50.13

Lysandra Hook 300m U 13 (F) Fast Twitch

50.53

Keniah Romney 300m U 13 (F) Outer Limits

51.42

Zonya Williams 300m U 13 (F) Outer Limits

58.65

Chaykayla Francis 300m U 13 (F) Outer Limits

61.39

Read More
DSC_3619

19 Nov | SKNAAA 1st Development Meet Results

Results from the SKNAAA Development Athletic Meet held on 16th November 2013, at Verchilds Play Ground.

Athlete Name Club/School Event Time
       
Aliah Vanterpool Outer limits 300m U13 (F) 45.36
Ketrinna Hugghins Outter Limits   48.65
Nickeisha Howe Outter limits   49.63
Calvinisha Tross Outter limits   52.10
Rerne Pipper Bronte Welsh   64.54
       
Sharim Douglas Outer limits 300m U13 (M) 49.72
Ronaldo Dias Bronte Welsh   50.31
Kronrong Drew Outter Limits   51.63
Kaylon Liburd Bronte Welsh   56.77
Kinito Dias Bronte  Welsh   60.43
Jabari Willett Bronte Welsh   62.02
       
Shafiqua Maloney Verchilds High 300m U16 (F) 45.56
Jadah Knight Fast switch   55.07
Josette Douglas Fast Switch   59.65
       
Wayne Matthew Fast Twitch 300m U16 (M) 38.16
Akeem Chumney B.H.S   39.26
Jahkeem Francis Outter limits   39.85
Tahj lyjfrock Pace Setters   41.13
Joel lake W.A.H.S   44.46
Deneilson  Patrick W.A.H.S   43.33
Ebiye Ogoun W.A.H.S   45.00
Rashidi Rogers Outter Limits   45.60
       
DJeniceDaley   300m open (F) 41.60
Rosalie Pringle Pace Setters   42.06
Keressa Eddy Outer Limits   43.58
Nikita Matthew Outter Limits   45.84
Vernica Joseph Outter Limits   51.06
Danecia Maynard Outter Limits   D.N.F
       
Warren Hazel Pace Setters 300m open (M) 35.81
Jahkiba Joseph Pace Setters   36.18
Akeem Wilkinson Pace Setters   36.60
Javoni Henry Outter Limits   37.05
Michael Tross Outter Limits   37.45
Lavaska Drew Pace Setters   37.70
Raheem Richards C.E.M.S.S   39.06
Dejohn Francis     39.70
Stevron Lewis     43.43

 

Trishanie Warner Outter Limits 150m U13 (F) 23.02
Rene Pipper Bronte Welsh   26.27
       
Dario Edaille Extreme 150m U13 (M) 23.15
Ronaldo Dias Bronte Welsh   23.50
Mitchell Richards Outter Limits   23.64
Kaylon Liburd Bronte Welsh   23.92
Jaquan Herderson Outter Limits   23.99
Kinitto Dias Bronte Welsh   25.31
Diante Pemberton Outter Limits   25.68
Jadari Willett Bronte Welsh   25.76
Ajohn Vantepool Outter Limits   25.76
Makari Gumbs Outter limits   26.20
Kahlyelle Ward Outter Limits   26.63
Kinitto Dias Bronte Welsh   25.31
       
Kristal Liburd Etonics 150m U16 (F) 19.52
Keressa Eddy Fast twitch   20.51
Kadijah Adams     20.57
Arecia Wattley V.H.S   23.42
Jadah Knight     23.52
Josette Douglas     28.54
       
Wayne matthew Fast Twitch 150m (M) 17.43
Shakeem Hodge     18.20
Curvis Collins Pace Setters   18.21
Travis Douglas     18.24
Raheem Mulraine     18.50
Akeem Chuumney     18.64
Rasheed Eddy     18.96
Jaraul Dalphin     19.08
Kizan David     19.29
Tahj Powell     19.35
Tahj Lyjfrock Pace Setters   19.76
       
Zeon Bass Extreme 600m (M) Open 1:30.74
Navada Blanchard Extreme   1:31.95
Shavoughn Wilson V.H.S   1:40.08
       
Dalexia Hobson   60m (F) U13 8.42
Rene Piper Bronte Welsh   9.90
       
Dario Esdaille Extreme 60m (M) U13 8.86
Kinito Dias Bronte Welsh   9.66
Kaylon Liburd Bronte Welsh   9.68
Jabari Willett Bronte Welsh   10.19
       
Tywanya Robinson B.H.S 60m (M) U16 7.92
Shanice Elliott FAST Twitch   7.96
Hanah Mills Extreme   8.10
Kieshonna Brooks Extreme   8.31
Jadah Knight Fast twitch   8.75
Arecia Wattley V.H.S   8.91
Joerecia Payne     9.90
Josette Douglas Fast twitch   10.69
       
wayne Matthew Fast Twitch 60m (M0 U16 7.36
Shakeem Hodge     7.56
Travis Douglas     7.57
Jaraun Dolphin     7.76
Tahj Powell     7.86
Rasheed Eddy     7.89
Ouacent Edwards     8.81
Ostin Hicks     9.97
Judaree Pemberton     10.36
       
Lavaska Drew Pace Setters 60m (M)open 7.02
Jahkiba Joseph Pace Setters   7.08
Warren Hazel Pace Setters   7.12
Akeem Wilkinson Pace Setters   7.30
Davron Hanley     7.36
Raheem Mulraine     7.64
Othniel Warner Pace Setters   7.76
Berchel Wheatley PaceSetters   7.95
Dion Ward Pace Setters   8.01
Viandre Edwards     8.28
Dwight Edwards Pace setters   8.37
Adrian Williams     9.45
Aaron Bennier Pace setters   D.N.S
Road Relay 2 263

14 Nov | SKNAAA Ultra Sprint (10/Nov/2013)

SKNAAA Ultra Sprint (1 mile) from Conyers to Verchilds, held on Sunday 10th November, 2013

Athlete Name Club/School Time Position
O’Brien Huggins Extreme 5:19.00 1st
Kajon Parris Extreme 5:21.94 2nd
Shaquille Barzey Extreme 5:35.48 3rd
Timoy Henry Extreme 5:51.98 4th
Navada Balnchard Extreme 5:52.38 5th
Akeem Freeman Etonics 5:58.91 6th
Dequan Wattley Etonics 6:00.91 7th
Ajah Jules Etonics 6:18.26 8th
Zeon Bass Extreme 6:19.66 9th
Malique Clarke Etonics   10th
Dario Esdaille Extreme   11th
Kizan David Etonics   12th
Zachary Rochester Pace Setters   13th
Berchel Wheatley Pace Setters   14th
Kalonji Clarke Etonics   15th
Javrell Alford Etonics   16th
       
Reanda Richards Etonics   1st
Tihara Carty Etonics   2nd
Jarencia Jeffers Etonics   3rd
Keishonna Brookes Extreme   4th
Tamia Jules Etonics   5th
Ilesia Finch Etonics   6th
Road Relay 2 016

14 Nov | SKNAAA 2nd Road Relay

SKNAAA 2nd Road Relay, from Parsons Village to Newton Ground, held on Sunday 4th November.

Team name Athletes name Time Position
Extreme 1Male 1.Trevaughn Pemberton2.Timoy Henry

3.Lyndon David

4.Kajon Parris

 

21:55.22 1st
Extreme 2Male 1.O’Brien Huggins2.Oniel Thomas

3.Otis Stevens

4.Navada Blanchard

 

22:06.22 2nd
Etonics 1Male 1.Dequan Wattley2.Akeem Freeman

3.Kalonji Clarke

4.Ajah Jules

 

24:47.87 3rd
Extreme 3Male 1.Zeon Bass2.Javaughn Brookes

3.Rashawn Eddy

4.Dario Esdaille

 

25:00.65 4th
Etonis 2Male

 

 

1.Rasheed Eddy2.Zaval Prentice

3.Kizan David

4.Malique Clarke

 

26:26.59 5th
Pace SettersMale 1.Jalani Willet2.Kaylon Liburd

3.Jabari Willet

4.Ronaldo Dias

 

32:21.20 6th

Comments:

1st Male team Extreme Velocity                                 1st Female team Etonics

2nd Male team Extreme Velocity                              2nd Female team Extreme

3rd Male team Etonics                                                    3rd Female team Extreme

Mix team

1st Pace Setters

Road Relay 019

14 Nov | SKNAAA 1st Road Relay

SKNAAA 1st Road Relay from Sandy Point to Verchilds, held on Sunday 27th October.

Team name Athletes name Time Position
Extreme Male 1.   Trevaughn Pemberton2. O’Brien Huggins3.   Kajon Parris4.   Timoy Henry 21:43:34 1st
Pace Setters Male 1.   Othniel Warner2.   Shavaughn Wilson3.   Dominique Greene4.   Aaron Bennire 23:59:87 2nd
Etonics Male 1.   Dequan Wattley2.   Akeem Freeman3.   Kalonji Clarke4.   Ajah Jules 24:58:65 3rd
Etonics Female 1.   Reanda Richards2.   Dottisha Taylor3.   Tiharra Carty4.   Herencia Jeffers 26:35:62 1st
ExtremeMix 1.   Lyndon David2.   Davron Hanley3.   Navada Blanchard4.   Keishonna Brookes 25:53:99 1st
Pace SettersMix
  1. Taje Lyjfrock
  2. Akeem Wilkinson
  3. Brea Williams
  4. Jenice Daley
26:32:05 2nd

1st Male team Extreme Velocity

2nd Male team Pace Setters

3rd Male Team Etonics

1st Female Team Etonics

1st Mix Team Extreme Velocity